Barion Pixel
Love Note Love Cards Love List

9 znaků toho, že žiješ ve zdravém vztahu

Ty a tvoje drahá polovička rádi zkoušíte nové restaurace, chodíte na dovolené nebo se spolu jezdíte na kole, ale pokud jde o to, abyste byli ve vztahu šťastní, zdraví a vyrovnaní, je třeba zvážit několik věcí, které jsou nad rámec běžných programů.

Co přesně činí vztah zdravým?

„Skvělý vztah je vlastně „bezpečné místo“, kde se oba lidé milují a respektují toho druhého,“ říká Jennifer Howellés, vztahová koučka. Můžete v něm komunikovat své touhy, potřeby, limity a poslouchat toho druhého.

Je důležité se o zdravý vztah starat, protože opak – toxický vztah – ovlivňuje kvalitu vašeho života tím, že zvyšuje depresi a úzkost, ovlivňuje spánek nesprávným směrem, vytváří nezdravé návyky a dokonce ovlivňuje zdraví srdce, řekla svůj názor sexuální psychoterapeutka Jo Rapini.

Podle studie Personality and Social Psychology Bulletin, vydané v srpnu 2019, je kvalitní romantický vztah spojený s větším blahobytem. Studie však zjistila i to, že být například singly mělo na někoho blaho mnohem lepší vliv, než žít v méně šťastném vztahu.

Navíc mnoho párů ani neví, že žijí v nezdravém vztahu, zvláště pokud vyrůstali v domácnosti, kde to bylo standardem. Proto je ještě důležitější včas rozpoznat, vyskytne-li se problém.

Zde je 9 znaků toho, že ty a tvůj partner/ka žijete ve zdravém vztahu:

1️⃣ Nebojíš se říct to, co ti vadí

V každém vztahu partner dělá něco, co se tomu druhému nelíbí – možná ti dva dny nezavolá, nebo ti nepomůže kolem domu, pokud spolu žijete. Ne vždy je snadné promluvit a říct druhému, jak se cítíš. Chce to hodně síly, sebevědomí a odvahy, protože právě tehdy jsi nejvíc zranitelný/á. Ve zdravém vztahu se člověk cítí bezpečně na to, aby byl otevřen vůči partnerovi v jakékoli situaci.

2️⃣ Důvěra je středem vašeho vztahu

Důvěra je základem každého vztahu, ale v době sociálních sítí a mobilních telefonů je příliš snadné se dívat po jiné osobě. Ve zdravém vztahu by to však nebylo nutné. Částečně proto, že i tvůj partner dává najevo, že mu můžeš důvěřovat a dává ti potřebnou svobodu a prostor, aniž by tě neustále kontroloval – a to zahrnuje také kontrolu telefonu.

3️⃣ Znáte jazyk lásky toho druhého

Ve vztahu je téměř nezbytné znát „jazyk lásky“ svého partnera – způsob, jakým nejlépe dáváte a přijímáte lásku (darování, kvalitní čas, chvála, činy, doteky). Ve zdravém vztahu si najdete čas na to, abyste poznali „jazyk lásky“ toho druhého, abyste mohli projevovat svoji lásku způsobem, který vám oběma vyhovuje, říká Howell.

4️⃣ Přijmete fakt, že se ve všem neshodnete

Každý pár se hádá. Ale na rozdíl od toho, co si myslíte, nemusíte vyřešit každý problém. Ve skutečnosti je v pořádku mít několik témat, na kterých se nikdy neshodnete. Někdy „je naprosto v pořádku, že souhlasíte s tím, že nesouhlasíte. Myslím si, že je to zdravá hádka,“ vysvětluje Rapini. „Ve zdravých vztazích je minimálně pět témat, která jsou ‚nekonverzační.‘ Jsou to záležitosti, na které máte oba rozdílné názory a pohledy a to je v pořádku.“

5️⃣ Navzájem se podporujete, abyste dosáhli svých cílů

Mnozí z nás mají sen nebo vizi svého života a chceme si tyto cíle udržet, zvláště když stárneme, říká Howell. Také poukazuje na to, že je v pořádku, pokud se vaše sny neshodují, pokud se „respektujete a povzbuzujete k dosažení svých cílů“.

6️⃣ Máte své vlastní zájmy

Páry žijící v nejlepším vztahu si dokázaly zachovat své vlastní zájmy, dokonce ani nevzbudily v partnerovi pocit viny za to, že se s nimi na ně nepodělí – říká. To znamená, že oba povzbuzují toho druhého, aby zkoumal své zájmy sám. Howell souhlasí a dodává, že ačkoli je snadné převzít zvyky a zájmy partnera, přílišné spoléhání na toho druhého může časem způsobit rozhořčení. „Rozvíjení a investování do sebe samého buduje sebedůvěru, sebelásku a radost,“ říká.

7️⃣ Cítíš se dobře ve své kůži

Pokud jsi ve vztahu, je důležité, aby ses dobře znal/a, abys se znal/a své silné a slabé stránky. Mezi přáteli si možná sebevědomý, ale v práci už méně. Nebo třeba víš, že tě dokážou rozzlobit i maličkosti. Ať jsou tvé silné a slabé stránky jakékoli, uvědomění si je ti může pomoci dostat se do bodu, kdy se budeš milovat a akceptovat. To ti zase může pomoci milovat a akceptovat partnera.

8️⃣ Respektujte navzájem své hranice

Zdravý vztah znamená, že jste oba ve stejném týmu. „Ve zdravém vztahu obě strany diskutují a akceptují faktory, které jsou pro toho druhého důležité,“ říká Howell. Například sestavte svůj rozpočet na něco velkého, například na dovolenou. Nepodporující partner v nezdravém vztahu nerespektuje společný cíl, nebo jej dokonce sabotuje tím, že se snaží partnera přimět zbytečně utrácet. Pokud si můžete se svým partnerem upřímně promluvit a on rozpozná a pochopí vaše hranice, je to dobré znamení, poznamenává Howell. „Pokud však váš partner opakovaně ignoruje vaše požadavky včetně vašich limitů, je to znepokojující,“ říká.

9️⃣ Cítíš se být šťastný/á a podporovaný/á

Skutečný vztah začíná tehdy, když růžový obláček odletí. Jsi stále šťastný/á a cítíš podporu v tomto vztahu? Jaká je tvá nálada a sebevědomí? Pokud cítíš napětí nebo nedostatek podpory, promluv si se svým partnerem – to je zdravá věc.

Pokud se ve vztahu cítíš být nešťastný/á, může to vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Studie publikovaná v červenci 2015 v Journal of Affective Disorders, která zkoumala téměř 5000 dospělých ve věku nad 50 let ve vztahu, zjistila, že pravidelné negativní interakce ve vztahu zvyšují riziko deprese a úzkosti. Na rozdíl od toho silné vztahy chrání lidi v horším období, protože tito lidé přesně vědí, že mají někoho, kdo u nich stojí.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/sexual-health/signs-youre-healthy-relationship/